Lokata bankowa to forma oszczędności którą najchętniej wybierają Polacy. Banki w swoich ofertach w zakresie depozytów mają dwa rodzaje lokaty oraz konta oszczędnościowe. Co musisz wiedzieć o tych pierwszych?
Przyjęło się, że lokata to najbezpieczniejsza forma oszczędzania. I jest to prawda! Na lokacie Twoje środki są bezpieczne, jest to produkt bankowy, w pełni zabezpieczony gwarancjami. To dobry wybór gdy posiadasz dodatkowe środki, nie zależy Ci na bardzo dużym zysku, po prostu chcesz by pieniądze na Ciebie pracowały, które i tak masz zdeponowane obecnie na koncie.
Czy na lokacie można zarobić?
Jest to trudne pytanie bo bardzo dużo zależy od czynników zewnętrznych takich jak stopy oprocentowania, czy uwarunkowania gospodarcze. Bardzo duży wpływ ma także oferta przygotowana przez bank. Często oferowane są produkty bankowe w postaci wysoko oprocentowanych lokat (wyżej niż średnia rynkowa) dla nowych klientów lub w połączeniu z nowo otwieranym kontem. Niestety takie wysokie oprocentowanie nie obowiązuje zawsze, przeważnie jest dostępne przez okres ok. 3 miesięcy. Czy warto skorzystać?
Tak, ponieważ takie lokaty pozwalają zyskać więcej na odsetkach. Zdarza się że budżet jest ograniczony np. możesz zdeponować 10000zł lub maksymalnie 2000000zł, to i tak dużo. Jest to z pewnością argument, by rozważyć taką formę ulokowania swoich pieniędzy.
Co trzeba wiedzieć o lokacie?
Samo oprocentowanie to jedno, bo od tego zależy Twój zysk. Im oprocentowanie lokaty jest wyższe tym więcej zarobić. Oprocentowanie jest podawane w skali roku czyli jest to procent od zdeponowanej gotówki który zarobisz po roku czasu. Czy to wszystko? Niestety nie, od dochodu z lokaty pobierany jest podatek Belki czyli podatek od zarobionych odsetek. Wynosi on 19 proc. – to podatek od zysków kapitałowych który nałożony jest w Polsce.
Jak wygląda przykładowe obliczenie zysku na lokacie?
Weźmy na to, że otwieramy lokatę na kwotę 10000 zł, lokata oprocentowana jest 2% w skali roku… licząc:
Wkład gotówki na lokatę: 10000 zł
Oprocentowanie: 2%
Zysk (odsetki od kapitału) po roku czasu: 200zł
Podatek Belki 19%: 38zł
Zysk „na czysto”: 162 zł
Suma kwoty zdeponowanej po okresie 1 roku na lokacie: 10162 zł
Może kwota nie jest oszałamiająca, ale tak jak wspomniałem jest to bezpieczna forma lokowania pieniędzy. Istotne jest by wybrać (znaleźć) dobrą lokatę dostępną na rynku. Poniżej przedstawiam kilka obecnie najlepiej oprocentowanych lokat, które otworzysz wygodnie przez internet, część banków nie wymaga przy tym otwierania powiązanego z lokatą konta, co jest niezwykle wygodne.
Jak otworzyć lokatę?
To bardzo prosty mechanizm, wystarczy wybrać jedną z ofert i złożyć wniosek. Banki bardzo uprościły proces zakładania lokat, wszystko obecnie odbywa się przez internet, dlatego jeżeli tylko dysponujesz wolną gotówką warto ulokować ją na lokacie, jest to zawsze lepsza alternatywa niż trzymanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bankowym.
Do otworzenia lokaty będziesz potrzebował:
- dowodu osobistego
- rachunku w innym banku z którego wykonasz przelew
- numer telefonu komórkowego do potwierdzenia operacji
Lista lokat bankowych dostępnych online: