Jakie kredyt hipoteczny wybrać? Poznaj jego cechy, które są ważne gdy kupujesz mieszkanie.

przedstawiam informacje, nowości oraz produkty finansowe takie jak pożyczki, kredyty, darmowe konta bankowe czy kredyty mieszkaniowe - opinie i rekomendacje

Salon mieszkanie.

Rynek mieszkaniowy w Polsce ma się niezwykle dobrze.Taki fakty wynika z tego, że coraz większa liczba Polaków myśli o swoich nowych czterech kątach. Są to ludzie młodzi w okolicach do 30 lat, ale również osoby które dysponują już mieszkaniem (najczęściej dwupokojowym) i chcą zmienić je na większe. Znaczna część klientów przy zakupie wspiera się kredytem hipotecznym, gdyż nie zawsze dysponuje kwotą umożliwiającą pokrycie całego wydatku, jakim jest zakup mieszkania.

Inwestycja i lokowanie kapitału

podane uściśnięte ręceNie od wczoraj wiadomo, że nieruchomości są dobrą lokatą kapitału. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy oszczędzanie na lokacie bankowej stało się dość trudnym zadaniem w związku z obniżką stóp procentowych. Dysponując gotówką i chcąc dodatkowo jeszcze zarobić, lepiej zainwestować w zakup mieszkania pod wynajem. Z takiego założenia wyszło sporo osób co widać po liczbie transakcji zakupowych. Drugą kwestią jest fakt, że mamy w Polsce dość dużo nowych inwestycji mieszkaniowych developerskich.

Co jednak zrobić gdy chcemy kupić mieszkanie ale nie mamy całej kwoty? Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dobry kredyt hipoteczny, który umożliwi realizację tego planu. Na szczęście obecnie banki posiadają wiele ciekawych ofert, z których można bez problemu skorzystać. Duża liczba klientów dysponuje także gotówką, która może posłużyć nie tylko na wkład własny do kredytu ale również na późniejszy remont nieruchomości.

Tanie koszty

Kalkulator.Prawdą jest, że kredyt hipoteczny to jedna z najtańszych opcji kredytowych dostępnych na rynku. Taki kredyt jest dużo tańszy niż tradycyjna pożyczka. Oprocentowanie może wynieść ok 4-7% lub nawet mniej. To wszystko zależy od czynników takich jak stopy procentowe, WIBOR czy prowizja którą mamy w umowie. W przypadku tradycyjnego kredytu bankowego średnie oprocentowanie wynosi ok 10%, a kwota którą można pożyczyć jest dużo mniejsza.

Niestety, coś za coś niskie koszty kredytu hipotecznego związane są jego długością. Taki kredyt na mieszkanie można zaciągnąć nawet na 35 lat, to naprawdę dużo! Po takim czasie nawet płacąc niskie co miesięczne raty, może okazać się że mieszkanie nie kosztowało nas 300 tyś zł. lecz 450 tyś zł (gdy zsumujemy koszt raty z całego okresu kredytowania). Jednak mimo wszystko jest to korzystne z tego faktu, że przez te 35 lat dysponujemy mieszkaniem i możemy z niego korzystać – również wynajmować.

Prawdą jest, że posiadając hipotekę nie jesteśmy do końca właścicielem nieruchomości. Właścicielem jest bank, to oznacza, że do czasu gdy nie spłacimy całego kredytu, nasza nieruchomość jest po prostu zabezpieczeniem gwarancyjnym.

Parametry kredytu hipotecznego ważne przy zakupie mieszkania

Jest kilka ważnych czynników o których warto wiedzieć decydując się na kredyt hipoteczny. Oczywiście zawsze dobrze jest szukać najtańszej oferty, która pozwala nam zaoszczędzić w skali tych kilkudziesięciu lat nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co wpływa na koszty kredytu hipotecznego?

  • opłata przygotowawcza – jest to jednorazowa opłata którą płacimy gdy podpisujemy umowę i uruchamiamy kredyt hipoteczny (często wynosi ok 1-2% wartości kredytu, warto wiedzieć w ramach promocji taka opłata może nie występować)
  • oprocentowanie kredytu – na oprocentowanie naszej „hipoteki” składa się najczęściej w przypadku kredytów w złotówkach oprocentowanie WIBOR3m które jest od nas niezależne oraz oprocentowanie tzw. prowizja, ta jest zależna od oferty z której skorzystamy, prowizję można także negocjować lub obniżyć gdy skorzystamy z dodatkowych warunków proponowanych przez bank np. otworzymy konto bankowe, zamówimy kartę kredytową itp.
  • ubezpieczenie – to coś czego raczej trudno uniknąć, banki zabezpieczają się na różne nieprzewidziane sytuacje, dlatego konieczne może być ubezpieczenie zdrowotne czy np. ubezpieczenie od utraty pracy
  • ubezpieczenie pomostowe – jest to ubezpieczenie które dodatkowo musimy płacić do czasu otrzymania wpisu do hipoteki, trwa to od kilku miesięcy do nawet ponad pół roku (w zależności od miejscowości), jednak przez pewien czas podnosi to wysokość naszej raty kredytu hipotecznego
  • wkład własny – tutaj banki wymagają różnej kwoty, przeważnie jest to 10%-20% wartości nieruchomości

Jak widać parametrów które mają wpływ na nasz kredyt jest dużo. Dlatego tak ważne jest by wybrać ofertę, która w sposób rozsądny się kalkuluje dając finalnie najkorzystniejsze warunki. Formalności w związku z kredytem hipotecznym nie są duże, warto sprawdzić także kilka różnych ofert.

Poniżej przedstawiam oferty banków które oferują hipoteki dla swoich klientów. Możesz zapoznać się z parametrami, złożyć wniosek i zapoznać się z tym co zaproponuje Ci bank. To proste, warto poświęcić chwilę by przeanalizować te możliwości, ponieważ kredyt hipoteczny to decyzja na dłuższy okres życia, dlatego jest to takie ważne.

Nie zawsze każda oferta jest atrakcyjna. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą, gdyż tak jak wspomniałem wcześniej porównując ze sobą kilka ofert kredytu i wybierając tą najkorzystniejszą można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. To dużo!

Te banki mają aktualnie dobre oferty kredytów hipotecznych

złóż wniosek by dowiedzieć się o aktualnych promocjach i podjąć dobrą decyzję