Jak zadbać o swój budżet i szybciej cieszyć się nowymi rzeczami?

przedstawiam informacje, nowości oraz produkty finansowe takie jak pożyczki, kredyty, darmowe konta bankowe czy kredyty mieszkaniowe - opinie i rekomendacje

Laptop iphone.

Najważniejsza w codziennym funkcjonowaniu finansowym, jest płynność. Tak by po prostu starczało nam na wszystko czego potrzebujemy. Idealnie jeżeli jeszcze zostaje górka i możemy odłożyć część pieniędzy na jakiś rachunek oszczędnościowy, albo lokatę.

To prawdziwa sztuką, której możemy nauczyć się sami, bo tak naprawdę nie jest to trudne. Przede wszystkim zastanów się na początku jakie masz wydatki i zobowiązania. Najlepiej je sobie spisać na kartce, weź sobie okres rozliczeniowy od pierwsze do ostatniego dnia miesiąca. Czyli pełny jeden miesiąc. Wypisz sobie wszystkie wydatki takie jak opłaty stałe, rachunki, czynsze, abonamenty… to wszystko co po prostu musisz co miesiąc zapłacić. Następnie wypisz wydatki nie stałe, czyli szacowane kwoty które wydajesz na jedzenie, na ubrania czy inne przyjemności (np. wyjście ze znajomymi na miasto, wyjazd weekendowy z rodziną itp.).

Tak w prosty sposób określisz swój budżet miesięczny, czyli na początku koszty. Teraz, pozostaje wypisać dochody które posiadasz. Stałe i te tymczasowe, jeżeli powtarzają się co jakiś czas. Możesz tutaj uwzględnić wypłatę, emeryturę, np. dochód z wynajmu garażu itp. itd. Możliwości jest dużo, ważne żeby realnie określić sumę.

Gdy będziesz już mieć gotowe zestawienie koszty / przychody. Możesz w prosty sposób wyliczyć jaka kwota pozostanie Ci jako wolna, każdego miesiąca. Oczywiście najlepiej jeżeli by to było na plus, czyli gdy przychody są większe niż koszty. Może to być 500 zł, 1000 zł lub więcej. Każda kwota jest dobra, chociaż wiadomo – im wyższa tym lepiej.

Mała ściąga do wyliczenia co miesięcznego budżetu domowego

Uzupełnij i podsumuj:

Wydatki:

  • czynsz na mieszkanie:  ….
  • opłaty stałe (prąd, gaz): ….
  • abonamenty (komórka, wynajem garażu, telewizja): ….
  • jedzenie i produkty np. chemia ….
  • paliwo ….
  • bilet miesięczny ….

Wydatki dodatkowe:

  • zakupy np. ciuchy ….
  • wyjścia ze znajomymi ….
  • wyjazdy weekendowe ….

SUMA:

Dochody:

  • wynagrodzenie z pracy ….
  • dochody dodatkowe ….

SUMA:

Odejmij teraz SUMĘ DOCHODÓW – SUMĘ WYDATKÓW, otrzymasz szacowany miesięczny budżet którym dysponujesz. To co z nim zrobisz, zależy wyłącznie od Ciebie. Ja polecam nadwyżkę finansową odkładać na dobre konto oszczędnościowe lub lokatę. Bo takie produkty są dostępne dla każdego i dobre. Są również, tanie w obsłudze, a tak naprawdę nawet parę złotych odkładanych co miesiąc. Po kilku latach systematycznego zasilania oszczędności da Ci nie małą sumę. Warto!

PS. Dobre konta oszczędnościowe sprawdzisz na stronie oszczednosciowe.topkonta.pl